Ahilik Kültürü Haftası programında vatandaşlarımıza Ahi pilavı ikram edilerek esnaflarımız ziyaret edildi

14 Eylül 2021

Yavuz Selim Meydanında Ahilik Haftası münasebetiyle düzenlenen programa Amasya Valisi Mustafa Masatlı,  Belediye Başkanı Mehmet Sarı, protokol üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, esnaflarımız ve vatandaşlar yer aldı.
İstiklal Marşımızın okunmasının ardından birer konuşma yapan Amasya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yusuf Kemal Öztürk, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İsa Köse, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Kırlangıç ile Belediye Başkanı Mehmet Sarı ahiliğin öneminden bahsederek, Ahilik Haftasını kutladılar.
Törende son olarak konuşan Valimiz Mustafa Masatlı ise şunları ifade etti: “Ahilik, Anadolu’da varlığını yüzyıllardır sürdüren din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin herkese eşit muameleyi öngören, Milletimizin köklü geleneklerinden biridir. ‘Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, Ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.” diyen Ahi Evran-ı Veli, bu anlayış çerçevesinde esnaf teşkilatlanması olan Ahilik müessesesini kurmuştur.
Ahilik, üretim ve alışverişi bir kar sağlama faaliyetinden öte bir maneviyat imtihanı olarak görmüştür. Muhtevasındaki, sürekli eğitim, çalışkanlık, kanaat, dürüstlük ve şükür gibi değerlere bağlı kalan Ahilik Teşkilatı, istikrarlı bir şekilde günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Ahilik bir esnaf teşkilatlanması olmasının yanı sıra, benimsediği ahlaki ve felsefi ilkelerle toplum arasında köklü dayanışma geleneğinin oluşmasına da büyük katkı sağlamıştır.
Ahiliğin oluşturduğu bu köklü dayanışma geleneği, Ecdadımızın dünya medeniyetlerinin beşiği Anadolu’yu yurt yapmasına büyük katkı sunarken, aziz milletimizin tarih boyunca karşı karşıya kaldığı tüm zorluklarla başa çıkabilmesi kabiliyetinin de temel dayanaklarından birisini oluşturmuştur.
Ahilik bir meslek örgütü olmasının yanında yardımsever olmayı, haksız kazançtan uzak durmayı, yoksula sahip çıkmayı, başkasının hakkına saygı göstermeyi öğütlemesi bakımından da bir manevi terbiye ocağıdır. Güzel ahlakın sanatla bütünleştiği Ahilik; sadece Türk insanının değil, bütün dünya toplumlarının örnek alması gereken bir kültür ve anlayıştır. Türk toplumu, bugün pek çok toplumun yokluğunu hissettiği bu değerleri yüzyıllar boyunca yaşatmıştır.
Bugüne baktığımızda ise Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki hükümetlerimizin son 18 yılda Ülkemizde gerçekleştirdiği büyük gelişim ve dönüşüm hareketinin esnaf ve sanatkarlarımıza da pek çok olumlu yansıması olduğunu görmekteyiz. Esnafımıza sağlanan düşük faizli ve uzun vadeli krediler, özellikle salgın sürecinde ciroları düşen işletmelere sağlanan hibe ve kira destekleri, yeni iş kurmak isteyenlere KOSGEB tarafından sağlanan proje bazlı destekler, gelişmekte olan bölgelerimizde uygulanan sigorta prim desteği bu uygulamaların yalnızca bir kaçıdır.  
Devletimizin bu ve bunun gibi destekleri ile üretimi, sanayi sektörünü, turizmi ve tarımı desteklemesi sayesinde Ülkemiz Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorlarını kırmış ve yüksek oranlarda büyüme kaydetmiştir. Salgın sürecinin sona ermesi, esnafımızın, işletmelerimizin ve sanayi sektörümüzün üretmeye davam etmesiyle bu büyümenin daha da hızlanacağına inanıyorum. Bu düşüncelerle köklü geçmişimizden gelen Ahilik Geleneğinin korunmasını temenni ederken, tüm esnaf ve sanatkârlarımızın "Ahilik Haftasını" kutluyor, bereketli kazançlar diliyorum."
Konuşmaların ardından icra edilen Şed Kuşatma Töreni ve tiyatro gösterisi beğeniyle izlendi. Valimiz Mustafa Masatlı törenin sonunda vatandaşlarımıza ahi pilavı ikram etti ve Kocacık Çarşısı ile bölge esnafını gezerek Ahilik Haftalarını kutladı.